Claymore (Manga)

Mesajgönderen Ryuga » 15 Ağu 2012, 19:52

Mesaj Üst Ayraç
Resim

KÜNYE:
Adı: Claymore
Türü: Aksiyon, Fantastik, Dram
Cilt Sayısı: 22
Bölüm Sayısı: 129+
Yayın Tarihi: 2001 - ? (Devam ediyor)
Yayın Türü: Aylık
Yayınevi/Dergi: Shueisha/Jump SQ
Yazar/Çizer: Norihiro Yagi


Tanıtım:
İnsanları avlayan ve onların arasında kılık değiştirerek yaşayan Yoma adlı canavarların olduğu bir dünyada, insanlığın tek umudu Claymorelar olarak bilinen yeni bir savaşçı türüdür. Claymorelar; gümüş rengi gözleri olan ve kendilerine Organizasyon diyen bir örgüt tarafından geliştirilmiş yarı-insan yarı-canavar kadın savaşçılardır.

İnsanlar, köylere dadanan ve insanları öldürüp onların bağırsakları ile beslenen yomalarla baş edememektedir. Organizasyon ise yüksek bir ücret karşılığında bu köylere Claymoreları gönderip yomaları ortadan kaldırmaktadır. Claymorelar halk arasında "gümüş gözlü cadılar" olarak bilinirler ve halk onlardan korkar. Ne de olsa yarı canavarlardır. Claymorelar bu yüzden halkla iletişim kurmazlar, sadece yomaları öldürmeye odaklanmışlardır. Ana karakterimiz Clare, böyle bir iş için gittiği köyde Raki adlı bir çocukla karşılaşır. İnsanlar Clare'den korkmasına rağmen Raki Clare'e ısınır ve onu takip ederek onunla konuşmaya çalışır. Clare ise, insanlar tarafından dışlanmaya alıştığıdan çocukla iletişim kurmaktan kaçınır. Fakat kısa bir süre sonra Clare, Raki'yi yomanın elinde ölmekten kurtarır. Böylelikle Raki, Clare'i takip etmeye başlar. Clare başlarda Raki'yi kabul etmez ama sonraları yolculuğuna Raki ile devam eder. Clare, köy köy dolaşıp Organizasyon'un verdiği yomaları öldürme görevini yerine getirirken, ikisi arasındaki bağ daha da güçlenir. Seri sadece bu Clare ve Raki arasındaki bağı konu almıyor, asıl hikaye Clare ve yomalar üzerinden ilerliyor. Clare'ın geçmişi, Claymorelar arasındaki bağ, Organizasyon'un bilinmeyen gerçek yüzü... Clare'ın kendini çok farklı olaylar içerisinde bulacağı bir hikaye sizi bekliyor.    

Bundan sonrası çok fazla spoiler olmamakla birlikte serinin içinden bilgiler içermektedir.

Organizasyon kurulduğundan beri bir çok Claymore nesli gelip geçmiştir ve her neslide 47 savaşçı bulunur. Ve her savaşçının kendisine özel eşssiz bir simgesi vardır.

Claymorelar normalde içlerinde bulunan yoma güçlerini ekstradan kullanmazlar. Ama bu gücü kullanarak daha güçlü hale gelebilirler. Bu gücü kullanmalarının bir yan etkisi vardır; kullandıkça yoma tarafları daha da ortaya çıkmaya başlar. Ve bazı Claymorelar yoma taraflarına kaybederek "uyanırlar". Bu Claymorelara "Uyanmış Yaratıklar" denir. Bu uyanmış yaratıklar normal Claymorelara oranla çok daha güçlü olur. Uyanmış yaratıklar çok güçlü oldukları için Claymorelar onları takım halinde avlarlar. Bu uyanmış yaratıklardan bolca vardır.

İki tip Claymore vardır: Saldırı tipi ve savunma tipi. Savunma tiplerinin kendini yenileme yeteneği çok fazladır. Buna karşın saldırı tiplerinin kendini yenileme yeteneği çok düşüktür. Bu iki tipin daha bir çok özelliği vardır ama şimdilik bu bilgi yeterlidir.

Hikaye iki kısımdan oluşuyor diyebiliriz. Ben ilk olarak ilk kısmı anlatacağım. İkinci kısmı ise en sonda spoiler içinde anlatacağım. İkinci kısım, mangada 60lardan sonra başlıyor.

Not: [1] ile işaretli olanlar ilk kısımda meydana gelmiştir/değişmiştir.

Karakterler:
(Açıklamalar için resimlerin üzerine tıklayın)


Teresa
-Tip: Saldırı tipi
-Rütbe: 1 numara (eski)
-Boy: 180 cm
-Mangada ilk gözükme: 12. bölüm

Gelmiş geçmiş en güçlü Claymore'dur. Donuk Gülüşlü Teresa olarak bilinir. Bu şekilde bilinmesinin sebebi, dövüşürken bile yüzünden eksik etmediği donuk gülüşüdür. Bu yüzden duygularını hiç dışa vurmaz. Hikaye Clare üzerinden gider ama Teresa Clare'in geçmişinde çok önemli bir yere sahiptir. Clare'in bulunduğu köydeki yomaları öldürünce bir şekilde Clare'i de kurtarmış olur. O olaydan sonra Clare onun peşinden gider ve kendini Teresa'ya kabul etirir. Bir süre Clare ile birlikte yaşar. Clare'in Claymore olmasına sebep olan kişidir.

Yetenekleri:
Yoma Enerjisi Hissetme: Teresa, rakibinin yoma enerjisini hissederek tüm hareketlerini okuyabilir. Bu şekilde rakibinin tüm saldırılarından kaçarak rahat bir şekilde kazanır. Dvüşürken kendi yoma gücünü kullanmaya gerek duymaz, çok rahat bir şekilde dövüşür. Kendi yoma enerjisi ise muazzamdır.
Clare
-Tip: Saldırı tipi
-Rütbe: 47 numara (eski)
-Boy: 170 cm
-Mangada ilk gözükme: 1. bölüm

Ana karakterimizdir. Küçükken geçirdiği bir travma yüzünden kendi isteği ile Claymore olmaya karar verir. Tek bir hedefi vardır; o da intikam. Çocukken çok sıcakkanlıdır ama Claymore olduktan sonra çok soğuk bir kişiliğe bürünmüştür. Bu durum Raki ile tanışana kadar devam eder. Raki ile tanıştıktan başlarda aynı şekilde devam etse de sonraları duyguları ile hareket eder. Çünkü kendisini Raki'nin yerine koyar, bir zamanlar o da Raki gibi olmuştur. Bulunduğu nesilin içinde en güçsüz numara olan 47 numara sahiptir. Potansiyeli ve azmi vardır.

Yetenekleri:
Yoma Enerjisi Hissetme: Bu teknik ona Teresa'dan miras kalmıştır.
Hızlı Kılıç: Bu tekniği Kuzey savaşından bir süre önce, Ophelia ile savaşı sırasında, Irene'den öğrendiği öğrenmiştir. Daha doğrusu Irene bu tekniği Clare'a miras bırakmıştır.
[1]
Raki
-Mangada ilk gözükme: 1. bölüm
İlk bölümde Clare onun hayatını kurtarır. Daha sonra köylüler onu dışlarlar ve o da Clare'in peşine takılır. Başlarda Clare onu kabul etmek istemez ama kısa süre sonra yolculuğuna onunla beraber devam eder. Çünkü çocukken kendisi de aynı şeyi yaşamıştır. Abla-kardeş durumuna gelirler.
[1]

Miria
-Tip: Saldırı tipi
-Rütbe: 6 numara (eski)
-Boy: 175 cm
-Mangada ilk gözükme: 25. bölüm

Clare ile aynı nesildedir. Dövüş sırasında çok hızlı hareket ettiğinden sanki bir varmış bir yokmuş gibi görünür. Bu yüzden "Hayalet Miria" lakabını almıştır. Clare ile ilk kez bir uyanmış yaratık avında karşılaşır. Bu uyanmış yaratık avına 4 kişi gider. Ve bu av sırasında, bu 4 kişi arasında özel bir bağ oluşur.

Yetenekleri:
Hayalet İlüzyonu: Miria, yoma enerjisini kullanarak çok hızlı hareket eder ve bu da bir ilüzyon oluşturur. Ama yoma enerjisini kullandığı için bu yeteneğin belli bir sınırı vardır.
Liderlik: Miria, Organizasyon'un 1 numaralı savaşçılarından bile daha iyi bir liderlik özelliğine saiptir.
[1]
Deneve
-Tip: Savunma tipi
-Rütbe: 15 numara (eski)
-Boy: 175 cm
-Mangada ilk gözükme: 25. bölüm

Clare ve Miria ile beraber uyanmış yaratık avına gitmiştir. Helen'in tam zıttıdır. Sakin ve mantıklıdır.
Yenetekleri:
Yüksek Yenilenme: Kendini yenileme gücü savunma tipleri arasında bile çok yüksektir. Kopan uzuvlarını anında yenileyebilmektedir.
[1]
Helen
-Tip: Saldırı tipi
-Rütbe: 22 numara (eski)
-Boy: 175 cm
-Mangada ilk gözükme: 25. bölüm

Clare, Miria ve Deneve ile birlikte ilk kez uyanmış yaratık avında karşılaşır. Deneve'in aksine daha canlı ve hareketlidir. Olaylara çabuk tepki verir.

Yetenekleri:
Uzayan Kollar: Helen, kollarını uzun mesafelere uzatabilmektedir. Bu ona, dövüşlerde uzaktan saldırı yapmasına olanak sağlar.
[1]

Priscilla
-Tip: Salduru tipi
-Rütbe: 2 numara (eski)
-Boy: 165 cm
-Mangada ilk gözükme: 18. bölüm

Teresa'nın neslinden bir Claymore'dur. Yaşı çok genç olmasına rağmen 2 numaralı savaşçıdır. Hikayede çok önemli bir rol oynar. Uyanmış hali gelmiş geçmiş en güçlü yaratıktır.

Yetenekleri:
Yoma Enerjisi Bastırma: Aynı Teresa gibi, yoma enerjisini tamamen bastırarak dövüşebilmektedir. (Dövüşürken hiç yoma enerjisi kullanmaz)
Irene
-Tip: Saldırı tipi
-Rütbe: 2 numara (eski)
-Boy: 180 cm
-Mangada ilk gözükme: 18. bölüm

Teresa'nın neslindedir. Hızlı Kılıç Irene olarak bilinir. Daha sonra 2 numarayı almıştır. Sakin, hesaplı ve akıllıdır. Çok iyi stratejisttir.

Yetenekleri:
Hızlı Kılıç: Kılıcını görülmesi mümkün olmayacak derece hızlı kullanır. Bunu ise, tüm yoma enerjisini tek bir koluna aktararak gerçekleştirir. Tehlikeli bir tekniktir. Aşırı konsantrasyon ve yoma gücü kontrolü gerektirir. Teknik o kadar hızlıdır ki, Irene'in kılıcını çektiği, hate kolunu oynattığı bile görünmez.
Galatea
-Tip: Savunma tipi
-Rütbe: 3 numara (eski)
-Boy: 185 cm
-Mangada ilk gözükme: 30. bölüm


Clare'in neslindedir. Ağırbaşlı bir kişiliği vardır. Bir de rütbesinin getirdiği kibirli ve gururlu bir kişiliği vardır.

Yetenekleri:
Geniş Alan Yoma Enerjisi Hissetme: Galatea, çok geniş alandaki -görüş mesafesinin çok ötesinde olsa bile- yoma enerjilerini hissedebilmektedir.
Yoma Enerjisi Manipülasyonu: Rakibinin yoma enerjisini kontrol ederek rakibinin haraketlerini kontrol edebilir. Ama bu kontrol tekniği bir yere kadar işler.


İKİNCİ KISIM:

Spoiler: Göster/Gizle


Claymore Rütbeleri:

Sade Versiyonu:


Yararlı sayfalar:
Claymore Wiki: http://claymore.wikia.com
Rütbelerine göre karakterler: http://claymore.wikia.com/wiki/Characters
Alfabeye göre karakterler: http://claymore.wikia.com/wiki/Category:Claymore
Fan Kulübü: claymore-fan-kulubu-t1155.html
Resimler: https://www.facebook.com/media/set/?set ... 439&type=3

Yardımları için Tenjin'e teşekkürler.
En son Ryuga tarafından 23 Ağu 2012, 17:04 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2371
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen nurtaleva » 15 Ağu 2012, 20:35

Mesaj Üst Ayraç
animesini çok sevmiştim. animenin kaldığı yerden devam etmek için hangi bölümden başlamak gerekir? bir de linkleri göremedim sonra mı eklenecek?

Üye lvl 1
nurtaleva
4%
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2
Kayıt: 21 Şub 2012, 01:39
Cinsiyet: Bay

Mesajgönderen Ryuga » 15 Ağu 2012, 21:29

Mesaj Üst Ayraç
nurtaleva yazdı:animesini çok sevmiştim. animenin kaldığı yerden devam etmek için hangi bölümden başlamak gerekir? bir de linkleri göremedim sonra mı eklenecek?

Bu sadece tanıtım başlığı. Link falan eklenmeyecek yani.
Animesi filler ile bitti. Mangaya 59dan başla o yüzden. Animede 22. bölümden sonrası filler çünkü.
Edit: 54'ten başlasan daha iyi edersin. Aralara gereksiz sahneler koymuşlar animede çünkü. -_-
Ne diye mangada olmayan sahneleri animeye koyarsınız ki, mangada hikaye bitmiş sanki?!

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2371
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen nurtaleva » 30 Ağu 2012, 13:11

Mesaj Üst Ayraç
teşekkürler. bu arada manga mnaki tarafından çevirilmiş. okumaya başladım.

Üye lvl 1
nurtaleva
4%
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2
Kayıt: 21 Şub 2012, 01:39
Cinsiyet: Bay

Mesajgönderen Ryuga » 07 Eyl 2012, 21:48

Mesaj Üst Ayraç
Bugün manganın 130. bölümü çıktı.
http://www.mangareader.net/485/claymore.html

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2371
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen DgcArl » 05 Eki 2012, 16:45

Mesaj Üst Ayraç
131 Çıktı...
http://mangastream.com/read/claymore/31874636/1

Sen 1 ay bekle 5dk'da bitsin Sinsi :

Üye lvl 2
DgcArl
46%
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 73
Kayıt: 05 Eki 2011, 17:34
Favori Animeler: FMA Brotherhood, Code Geass
Favori Mangalar: One Piece, Death Note
Cinsiyet: Bay

Mesajgönderen Ryuga » 03 Kas 2012, 16:24

Mesaj Üst Ayraç
132:
http://mangafox.me/manga/claymore/v24/c132/1.html
Edit: Vizelerden sonra Claymore databook'larını çevirmeyi düşünüyorum. Tüm databook bölümleri İngilizce'ye çevrilmemiş, o yüzden bulabildiklerimi çevireceğim.

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2371
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen Ryuga » 03 Ara 2012, 19:58

Mesaj Üst Ayraç

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2371
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Sonraki

Dön Manga Tanıtım & İncelemeleri

cron

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir
  • anime mangatr
  • Splitter
  • animewebtr
  • Splitter
  • Peace Fansub