Rurouni Kenshin

Mesajgönderen Squaw » 28 Eki 2011, 23:03

Mesaj Üst Ayraç

KÜNYE:
Diğer Adları:
Meiji Kenkaku Romantan
Türü: Aksiyon,Dövüş,Romantizm,Tarihi
Cilt Sayısı: 28
Bölüm Sayısı: 255
Yayım Tarihi: 1994-1999
Yayınevi/Dergi: Shueisha
Yazar/Çizer: Nobuhiro Watsuki

KONU:

Herkesin az çok aşina olduğu bir mangayı tanıtıma açıp açmama konusunda kararsız kalmış ordan oraya dolanıp etkisini hala hissederken kendimi burda buluvermişim.Buraya kadar da gelmişiz madem konuya az çok değinmek boynumuzun borcu olmuş.Amacım belli,ben aslında manga hakkında birkaç (!) şey söyleme derdindeyim

Meiji Dönemi'nin o çalkaltılı döneminde başlayan yolcuğumuz ve bu yolculuğumuzun getirileri ile harmanlanmış bir dünyanın kahramnını ele alan bir manga Rurouni Kenshin. Adı her ne kadar Kenshin olarak bilinse de aslında o yılların unutamadığı bir Hitokiri'dir. Yıllar,daha doğrusu yıllar içersinde karşısına çıksın ya da çıkmasın herkesin hakkında az çok bir şeyler bildiği Hitokiri,artık Hitokiri olmaktan vazgeçmiş kılıcını köşesine kaldırmıştır. O da artık kendisinin Hitokiri olduğunu unutmak istemektedir.

Yaşananların ardında,Devrim sonrası uzun zaman geçmiştir ve Kenshin de artık gezgin bir samuray rolüne bürünmüştür.Yeni rolünde ve özlemini çekip de kendini yeniden etiketlediği bu kimliğinde kendisine uzun yıllar boyunca eşlik edecek kişiyle karşılaşması uzun sürmez.Bu noktada Kauro ile karşılaşır,tanışır ve Kauro'nun babasından kalan Dojo'sunda yaşamaya başlar.Yeni yaşamına alışmanın zorlukları yanında Kenshin'in en iyi bildiği şey aslında geçmişinin ondan asla ayrılmadığıdır ve geçmişinin onu bu yolda yakalayacağı günü beklemek yaptığı en iyi şeydir.

KİŞİSEL YORUM:

Hitokiri Battousai'ın hikayesini okumak çok büyük bir hazırlık aşaması gerekiyor hissi verse de mangayı ilk karşınıza getirdiğinizde o tarihi kokan havasında karşınıza yavaş yavaş gelen karakter hikayeleri ile birden içinde kayboluğunuz bu manga,Mangaka'nın en güzel çalışmalarından birisi diye düşünüyorum.Gerçi -hoş- henüz başka bir çalışmasını okumadım,var mı göz bile gezdirmedim çünkü kendimi en iyi tanıyan biri olarak Kenshin kadar diğerlerinden keyif alamayacağımı biliyorum.

Manga okuma alışkanlığım anime izleme alışkanlığımdan baya geri seviyede kabul ediyorum ama mangaları okuma konusunda en büyük keyif aldığım yönlerden birisi Mangaka'ların karakterleri nasıl oluşturdukları hakkında lafladıkları ''Free'' kısımları. Watsuki Sensei'nin de bu Free kısmında yer alıp da okuduklarım arasında en çok keyif aldığım karakter bölümü ise Shishio yanında yer alan o unutulmaz dişi karakter Yumi'ye ait olanıydı.Neden öyle bir karakter yarattığını uzunca yazsa da aslında tek cümleyle açıklaması yetiyordu bence Hatta yetip de artıyordu bile;''Seksi kadınlar kötü erkeklerin yanında olur!''

Mangaka'nın düşüncelerini okumanın keyfi hatrına bile okunabilecek muhteşem mangalardan birisi diye düşünüyorum.Uzunluğu ise bence manganın en iyi yönü çünkü hiçbir eksik yönü kalmamış hiçbir noksanlığa yer verilmemiş.Çizimleri ise hikayenin konseptine bu kadar uyar mı?Cevap ''Kenshin'' olunca kesinlikle uyar.Anlatılmak istenen ne varsa,hatta anlatılmak istenenden daha çok o dönemin havasını vermek adına ne varsa sadece çizimlerle bile ortaya konulmuş.Mangaka çizimleri konusunda başımın tacı yapabileceğim kişilerden birisi.Belki fazla abartıyorum diye düşünülebilir çünkü söz konusu Kenshin olunca elimden geleni ardıma koyamayan bir yapım var ve bu övgülerimin de ciklet tadında olmadığına inanıyorum.Okuyan ya da animesini izleyen herkes bilir,o dönemin çalkantalı hayatı,politik unsurları ya da Japonya'ya daha doğrusu Edo Dönemi'ne ait ne kadar kültürel öğe varsa,hepsini görebileceğimiz,okuyabileceğimiz ve izleyebileceğimiz bir yapımın sözlük karşılığı kendisi.

Konusuna değinme düşüncesi bile içimdeki bir şeyleri yeniden harekete geçiriyor. Konunun güzelliği,işlenişi,karakter gelişimleri ya da dizaynları,hepsi verilmek istenen temaya güzelce yerleştirilmiş.Flashback kısımlarını okumak ise benim Tomoe x Kenshin (♥) sevgimin bir getirisi olarak en çok keyif aldığım bölüm oldu.OVA'nın işlenişi aksine fazlasıyla sadeydi ama öncelik olarak o kısmın anime yapımını izlemiş biri olduğum için bu sadelikte bile ben o efsaneyi yaşadım.Sanırım yakın zamanda bu eller hariciyi açarken istemsiz olarak direk OVA'nın klasörüne gidecek,biliyorum kendime işkence etmeyi seven bir yapım var.Flashback kısmı dışında Jinchuu Arc'ın da hakkını yemek istemem, mangasını okuyana kadar Enishi karakterinin harcandığını düşünen bu gönül nasıl bu ARC'ı sevmesin?!Dolu dolu Enishi,Enishi'nin bir ablaya duyulabilecek en güzel bağı sunan dolu dolu 'Abla sevgisi'...Daha ne isterim ki?!

Anime yapımlarını tüketip de ben gibi mangaya geçiş yapanlardaysınız eğer benden size bir abla (:P) tavsiyesi,kulağınızda kulaklık fondaki müziğiniz de In Meories olsun ;)

(Yeni yapımı yani gelecek olan 2 bölümlük OVA'yı -her ne kadar hayal kırıklığı olsa da- bekleme zamanıdır artık.)

ANİME VE MANGA ARASINDAKİ FARKLILIKLAR:

-Kenshin, animedeki bölüm (animede sadece Kauro'ya anlatırken gösteriliyor) Tomoe ile olan geçmişini tüm gruba anlatıyor.Hatta Yahiko'nun evlendiği Tsubame bile var,o da aralarında.

-Enishi,Kauro'yu dövüş ortasındayken kaçırıyor.Animesinde ise sakin bir ortamda Kauro'yu bulup kaçırıyor.

-Sanosuke babası ile kız ve erkek kardeşini görüyor (26. cilt 229. kısım) Sanosuke evden 10 yıl önce ayrıldığı için kardeşlerini o zamandan beri görmemiş.Haliyle tanıması zor oluyor.

-Ova'da son bölümde Kenshin Tomoe'nin yanına kendi gidiyordu ama mangada yer alan flashback kısmında Kenshin'i Tomoe'nin yanına Enishi götürüyor.

-Ova'da Kenshin ile Enishi dövüşürken sadece Kauro onları izliyordu ama mangada tüm ekip de orda.

-Megumi doktorluk mesleğini devam ettirmek için Aizu'ya gidiyor.Tüm ekiple vedalaşması çok hüzünlüydü :S

******GERİSİ SPOİLER*************

(Spoiler içerisinde yazılanları spoiler yani önemli bilgileri öğrenmeyi göze alanlar açsın lütfen,final olsun olayların gelişimi olsun hepsi için önemli spoilerlar içermektedir.)

Spoiler: Göster/Gizle
En son Squaw tarafından 03 Kas 2011, 15:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 4 kere düzenlendi.

Üye lvl 1
Squaw
90%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Rose of Versailles ve Rurouni Kenshin: Tsuiokuhen.
Favori Mangalar: Rurouni Kenshin,Fruits Basket ve Nana.

Mesajgönderen Tenjin » 28 Eki 2011, 23:07

Mesaj Üst Ayraç
Seri zaten efsane. Ovaları Harika. Mangası da süperdir o_o . Ben de yavaştan başlasam güzel olacak gibi ama... swt: Güzel inceleme için teşekkürler Squaw love: Tadı bir başka oluyor senin tanıtımların!
Resim
İmza için Zaknaffein a sonsuz teşekkürler!

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Gintama, Fma, Berserk, Darker than Black, xxxholic
SouSenshu (1)

Mesajgönderen Ryuga » 28 Eki 2011, 23:10

Mesaj Üst Ayraç
Eline sağlık, çok güzel bir tanıtım olmuş. Ben henüz animeyi bile izlemedim, sadece ilk 4 ovayı izledim. dep2:
Mangasını okumak isterim, hatta imkanım olsa gidip tüm ciltleri alıp öyle okurum ama bakalım, Berserke de Kenichiye de, Vagabonda da aynı şeyi demiştim, bekliyorlar hala okunmayı. dep2:

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen İstanbul » 28 Eki 2011, 23:24

Mesaj Üst Ayraç
Tanıtım harikaydı gerçekten. Animesi harikuladeydi. Sözlerin kifayetsiz kaldığı bir yapım Kenshin.

Sunumunuz için çok teşekkürler : )
En son Ryuga tarafından 28 Eki 2011, 23:32 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Tüm mesajı büyük harfle yazmayalım.
Resim
İmza için metnad'a çok teşekkürler.^^

Üye lvl 3
İstanbul
8%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Rurouni Kenshin
One Piece
Eyeshield 21
G.T.O
Detective Conan

Mesajgönderen BaTToSaY » 28 Eki 2011, 23:44

Mesaj Üst Ayraç
Valla bu anime yada manga hakkında hiçbirşey denmezki tek kelimeyle müthiş ve hayatımda çok farklı bir yeri vardır.Bütün animeler bi yana Kenshin bi yanadır benim için mangasına da başlamayı düşünüyorum ama ingilizcesi çok ağırmıdır ki acaba?
[piyuvplay]eIGmsuV_MEU[/piyuvplay]

[piyuvplay]Uee5Xnh_lC8[/piyuvplay]

Üye lvl 12
BaTToSaY
54%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Code Geass,Naruto,Bleach,Shana,FMA
Favori Mangalar: Defense Devil,Ai Kora,Liar Game

Mesajgönderen Squaw » 28 Eki 2011, 23:48

Mesaj Üst Ayraç
Kenshin beni okumakla okumamak arasında en çok düşündürten mangaydı,itiraf ediyorum.Manga konusunda çok ön yargılı olan bir yapım var.Her mangayı okumam,baya seçiciyim sanırım.Anime olarak her türü izlesem de söz konusu 'manga' olunca şöyle bir geri çekildiğimi biliyorum.Kenshin'i de çok uzun bir sürece yaydım diyebilirim.Bunu yapmakla ne kadar büyük hata yaptığımı da animenin mangadan ayrıldığı kısma gelince anladım.Keşke daha erken tamamlasaymışım diye de çok iç geçirdim.Seriye olan saygım çok büyük,benim için Tsuiokuhen OVA'sı ile Rurouni Kenshin serisi 10'luk yapımlardır. Son final niteliği taşıyan 2 bölümlük OVA'sına da saygım vardı ama mangayı okuyunca çoğunluğunun filler olması nedensiyle bu OVA'dan biraz uzaklaştırdı beni.Ben Tomoe'ci olduğumdan Kauro'yu pek sevmiyorum ama kendisine saygı duyuyorum.Sevmediğim için zaten o Ova bir adım gerideydi ama o sonun gerçek finali taşımadığını öğrenince insan ister istemez soğuyor.

@Byrm
Tenjin sana karşı çok sakin kalmış,yoksa seriyi izlemeyenleri topa tutma gibi bir anlaşmamız var ikimizin,hem de kanla yazılmış :P

Ablama izletiyorum şu anda seriyi ve 3 yıl sonrasında ben de yeniden izlemiş oluyorum.Hala ilk günkü heyecanla izliyorum hem de...

Tabii ondan önce benim Tenjin'i topa tutmam lazım,nasıl olur da sen bu efsanenin mangasını okumazsın? :( O Jinjchuu Arc var ya,o Arc her Kenshin severin tatması gereken bir Arc.Shounen'in anlamını sonuna kadar üzerinde taşıyan bir Arc.Onu oku,sonra gel bana de ki ''Senin Enishi sevginin anlamını şimdi çözüyorum!'' o zaman benim terliğimden kurtulacağın an bu olacak işte. :D

@Tenjin
Az kaynatmıyoruz Kenshin'i ama böyle forumlarda ona dair bir şeyler görmeyince ben büyük eksiklik hissediyorum,hatırlarsın seninle çok güzel bir başlık yaratmıştık.Mangayı okumuş olsaydın aynı şeyi manga için yapardık ama olsun,burda yorumda bulunman bile güzel.Yorumun için teşekkürler.

@İstanbul
Ben de güzel yorumun için teşekkür ederim,o sözlerin kifayetsiz kalış anlarını çok iyi biliyorum. :)

Ek:

@BaTTosaY;
Animesinden konuya az çok aşinalığın vardır zaten.Çok yabancı şeyler çıkmıyor karşına. Dili konusunda evet ağır bir dile sahip ama dediğim gibi animesini izleyenlerin ordaki anlatılmak istenenleri anlamayacağını düşünmüyorum hiç.En kısa zamanda başlamalısın diye bir tavsiye versem nasıl olur?

Üye lvl 1
Squaw
90%
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Tenjin » 29 Eki 2011, 00:03

Mesaj Üst Ayraç
Normalde açtığım her tartışma ve tanıtım başlığının bir kopyasını alırım not defterinde elimde durur. Ama nasıl olduysa 2-3 başlıkta bunu yapmamışım bu başlıklardan biri Kenshin anime tartışma diğeri de Hiko Üstat fan kulüp başlığı. Hiko üstat için bayağı uğraşmıştık o zaman. Kenshin içinse gayet güzel bir tartışma başlığı açmıştık. Esasında söylediğin şey çoğu anime için mevcut bir sorun. Forumlarda genelde shounen serilerin başlıkları oldukça hararetli tartışmalara sahne olur. Ancak çoğu anime bu konuda hak ettiği ilgiyi görmüyor. Kenshin de bunlardan biri maalesef. Bu kadar konuşma üstüne mangaya başlayıp başlığı aktif tutmazsam ayıp olur.En kısa zamanda başlıyorum sorun şu ki manga okuma alışkanlığım pek yoktur. Başlarım ama devamı gelmez. Itır artık sen bir şekilde devam ettirirsin bana. Zaten bizim muhabbetler de Kenshin, Tomoe, Hiko Üstat eksik olmaz pek. Bu sohbetleri manga hakkında da yapabilmek dileğiyle...
Resim
İmza için Zaknaffein a sonsuz teşekkürler!

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Gintama, Fma, Berserk, Darker than Black, xxxholic
SouSenshu (1)

Mesajgönderen Squaw » 29 Eki 2011, 00:15

Mesaj Üst Ayraç
Biliyorsun ki Kenshin'le beni tanıştıran Merhak'la sendin.Daha doğrusu tanıyordum ama şahsen tanışmamıştım.Ateşleme sonucu izleme önceliğimde ilk sıraya almıştım.Şimdi bu iyiliğin altında kalamayacağıma göre benim de seni mangaya başlatmam lazım. :P

Şakası bir yana Kenshin adının geçtiği her şeyi seviyorsanız mangayı nolur yabana atmayın.O havayı bir kez de mangada tadın isterim.Yoksa bu,Kenshin'e yapacağınız en büyük haksızlık olacaktır.O halde Resul,seninle mangayı da en kısa zamanda laflayabilmemiz dileğiyle...

Üye lvl 1
Squaw
90%
Kullanıcı avatarı

Sonraki

Dön Manga Tanıtım & İncelemeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 3 misafir
  • anime mangatr
  • Splitter
  • animewebtr
  • Splitter
  • Peace Fansub