Japonca Öğrenmeden Önce

Mesajgönderen AlkolikAngeL » 15 Eki 2011, 09:43

Mesaj Üst Ayraç
Japonca Öğrenmeden Önce

Japonca’ya Öğrenmeden ÖnceDiğer bir çok yabancı dile göre gizlice de olsa Japonca kulağımıza daha çok misafir olan bir dil olsa gerek. Çocukluğumdaki çigifilmlerin baş ve sonlarındaki şarkıları ve karakterler karate sumo judo Kawasaki Suzuki gibi Japon mapon şeyleri her türkün duymuşluğumu vardır. Benim Japonca ile ilk temasım trt de yayınlayanan Barış Manço’nun Japonya konseri aracılığıyla oldu.

Latin Alfabesiyle Japonca Öğrenmek

Japonca çalışmalarımın başlangıcını da bundan en az 5 yıl önce İstanbul’da okul kütüphanesinde karşılaştığım kitaba dayandırabilirim. (Japanese language patterns). Kitap sadece Latince harfleri kullanarak Japonca öğretmeye azmetmişti. 50li yılların sonuna kadar yabancı dil eğitim yöntemleri içerisinde en yaygın olanlarından olan yapısalcı yaklaşıma göre hazırlanmış bir kitap olarak yöntemin eskiliği ve yetersizliğini ha bire göz önüne serse de tek başına dil öğrenen biri için rahat bir öğrenme yolu sunuyordu.

Kanjisiz Japonca

Bu kitapla karşıma çıkan Kanjisiz bir Japonca tüylerinden yoksun bir kuş gibi esrarını yitirmiş ama diğer taraftan da senin benim öğrenebileceğim bir dil gibi görünüyordu. Vaktinde bir Avrupalı gezginin şeytanın dili diye bahsetmesine en büyük sebep bu karmaşık alfabesiyse de kanjiden yoksun hali ile melekler diline döndü de denemezdi. Şu da bir gerçekti ki bu dili ilk kez öğrenmeye başlayan bir çok Türkçe konuşanın sahip olduğu izlenimi paylaşmıştım.

Japonca’nın Türkçe’ye Yakınlığı

O zamana kadar çalıştığım dillerinden daha az yabancı yapısı göze çarpıyordu. Sondan eklemeli biçimsel özelliği ve özne-tümleç-yüklem (sov) sıralamasını temel alan cümle yapısıyla Türkçeyle örtüşürken ses yapısıyla da bir Türkçe konuşanı için bir çok Hint-Avrupa diline göre daha çabuk öğrenilebilir gelen bir dil Japonca.

Japonca Türkçe’ye Ne kadar Yakın

Amma ve lakin Japonca benim için de önceleri tanıdık gelip tanıdıkça yabancılaşan bir dil oldu. Kendine has alfabe dizgesi dilbilgisi kuralları dili öğrendikce artıyordu çünkü. Türkçe’yle ortak bir yola çıkan bir çok dilbilgisi kuralı da her yeni gelen bir kavşakla yollarını ayırıyordu. Aslında dil öğrenimini kimileri için daha eğlenceli ve kimileri için de daha sıkıcı kılan da öğrenilen dilin kendine özgü yapısıdır diye düşünüyorum.

Sonuç

Yabancı bir dilin öğreniminde sonun olmadığını heves varolduğu müddetçe ölene değin süreceğini bana Japonca çalışmalarım öğretti.

Kaynak : japonya.org
Resim

Üye lvl 3
AlkolikAngeL
12%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Code geass, Death Note, History Stronge Disciple Kenichi,

Mesajgönderen SpEeDy! » 15 Eki 2011, 22:23

Mesaj Üst Ayraç
Gözümüzü korkutma :D Kursa gittiğimde öğreneceğiz zorluğunu :D

Üye lvl 3
SpEeDy!
38%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece, Slam Dunk, Death Note

Mesajgönderen ronin » 06 Kas 2011, 00:36

Mesaj Üst Ayraç
Nedense yıllar önce ilk defa İngilizce öğrenmeye başlayıp yabancı dil öğrenmenin zevkini tattığımdan beri Japonca hep "bir gün mutlaka" listemde olmuştur. O zamanlar daha doğru düzgün Japonca konuşan birini dinlediğimi bile hatırlamıyorum üstelik. Ama bu dil bana hep sempatik gelmiştir. Yazıyı okuyunca bir kere daha hayatımda artık bu hayalim için yer açmam gerektiğini düşündüm. Paylaşım için teşekkür ederim :D
Resim
İmza için çok teşekkürler Zaknaffein

Üye lvl 6
ronin
32%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece,Bleach,Gintama,Bakuman
Seirei no Moribito,Kimi ni Todoke

Mesajgönderen Justyce » 06 Kas 2011, 00:41

Mesaj Üst Ayraç
Hele bir şu okul bitsin. mutlu: En çok istediğim şeylerden biri zaten Japonca öğrenmek o_o Sinsi :
“Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.”

Üye lvl 13
Justyce
90%
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen ronin » 06 Kas 2011, 00:51

Mesaj Üst Ayraç
Şimdiki aklım olsa üniversitenin ilk yıllarında başlardım ama tabi o zamanlar tecrübesiz ve kafası her türlü diğer endişelerle dolu bir öğrenci olarak bunu düşünemiyor insan, sonrasında ise gittikçe insanın hayatta gerçekten yapmak istediği şeyler için vakit bulması daha da zorlaşıyor maalesef nayiiiiir
Resim
İmza için çok teşekkürler Zaknaffein

Üye lvl 6
ronin
32%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece,Bleach,Gintama,Bakuman
Seirei no Moribito,Kimi ni Todoke

Mesajgönderen Kimimaro » 09 Ara 2011, 12:53

Mesaj Üst Ayraç
Ben öğrenmeye başladım. Şu yanı var ki hani milet aa sen Japonca mı öğreniyorsun diye size uzaylıymışsınız gibi baksalar da aslında ön yargıdan kaynaklanıyor.O hadar göre göre zaten hiraganayı ve katakanayı yavaş yavaş tanımaya başlıyorsunuz benim gözlemlerimce. mutlu:

Ben öğrenebildim mi ? ... dep:

Ama...ama...devam ediyorum öğrenmeye.. o_o
"So much trash is spread everywhere. But trash is trash no matter what. You just have to clean it up."~ Kimimaro

Üye lvl 1
Kimimaro
12%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Naruto,Gungrave,Samurai Champloo
Favori Mangalar: Naruto

Mesajgönderen VaSto LoRde » 09 Ara 2011, 16:21

Mesaj Üst Ayraç
Arkadaşlar Denizlide 5-6 arkadaş japonca kursu actırmak istiyoruz neyapmamız lazım acaba?
Resim

Üye lvl 17
VaSto LoRde
62%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Bleach - Beelzebub - Fairy Tail

Mesajgönderen LordReal » 21 Nis 2012, 10:50

Mesaj Üst Ayraç
VaSto LoRde yazdı:Arkadaşlar Denizlide 5-6 arkadaş japonca kursu actırmak istiyoruz neyapmamız lazım acaba?

Ben de Denizli'deyim biraz geç oldu ama noldu kurs işi çok pahalı olmazsa gelirim vallahi Denizli'de de hiç Japonca kursu açan yer yok ki :)

Üye lvl 1
LordReal
30%
Kullanıcı avatarı

Sonraki

Dön Japonya, Japonca, Japon Kültürü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 7 misafir
  • anime mangatr
  • Splitter
  • animewebtr
  • Splitter