Ramen Tarifi

Mesajgönderen HanpaKureai » 16 Eki 2011, 20:27

Mesaj Üst Ayraç
Bu akşam canım sıkıldı ve Japon Kültürü bölümü açıldığını görünce buraya ramen tarifimi yazasım geldi. love:
Evet, ilk olarak malzemelerimiz;

Malzemeler.
~Ramen Eriştesi (Çin Eriştesi olarak da geçebilir.).
~İsteğinize göre çeşitli sebzeler (Havuç, pırasa, domates, yeşil soğan yada isterseniz kuru soğan da olabilir, maydonoz gibi olabileceğini düşündüğünüz istediğiniz sebzelerden ekleyebilirsiniz.).
~Soya sosu.
~Kuşbaşı et (Tavuk eti de olur nasıl isterseniz.).
~Yumurta (İsteğe bağlı.).

Erişte ve soya sosu?
Soya sosu neyse de ramen eriştesini bulmak pek kolay olmayabiliyor, özellikle küçük marketlerde büyük ihtimalle yoktur. Ben İstanbul'da oturuyorum, Beylikdüzü Migros'ta hem ramen, hem soya sosu var. Ramen eriştesini makarna bölümünden bulabilirsiniz, soya sosunu ise sosların olduğu yerden rahatlıkla bulabilirsiniz. Büyük migroslarda erişte vardır. Kesin demeyeyim de yani genellikle oluyor. Hemde iki yada üç farklı markanın ramen eriştesini gördüm ben. Biri Kore yapımı erişte, markayı okuyamadım Kore Alfabesi ile yazılmış, bir de Leader diye bi marka vardı. İkisinin arasında pek fark yok, sadece Kore'den gelen biraz daha dolgun gözüküyor o kadar. Ramen bulamadıysanız en kötü ihtimal spaghetti ile bile yapabilirsiniz. Ama soya sosu olmalı.

Tarif.
Ben sadece kendime yaptığım için tek kişilik tarifi anlatacağım size.
Erişteyi paketten çıkardığınızda kalıp gibidir, birbirine geçmiş eriştelerdir. Bu kalıbın sığabileceği küçük bir tencere size yeterli olacaktır. Çok büyük olmasına gerek yok yani. İçine su koyun ama dikkat edin suyunu bol koymalısınız. Bu yemeği bir çorba gibi düşünün, altını açın, kaynamaya başladığında ramen eriştesini içine atın. Attıktan sonra erişte yumuşamaya başlayacak onun altını kısabilirsiniz ama kapatmayın. Etleri nasıl istiyorsanız öyle yapıp eriştenin bulunduğu tencereye atabilirsiniz. Et kullanmıyorsanız bulyon kullanın. Kesinlikle tadı çok güzel oluyor.Ondan sonra sebzeleri dilimlemeye başlayın. İlk önce havuç. Çünkü sert olduğu için onun ölmesi daha zor oluyor. Dilimleyip ayrı bir tavaya atın. Tavaya biraz yağ koyabilirsiniz ondan önce. Arkasından en sertten en yumuşağına göre sırayla sebzeleri dilimleyin ve tavaya atın. Dilimleme işi bittiğinde bütün sebzeleri topladığınız tavanın altını açın ve karıştırın. Sebzeler öldüğünde eriştenin bulunduğu tencerenin içine atın ve karışrıtın. Eğer yumurtalı yapacaksanız yumurtayı haşlayın ve ikiye bölüp üstüne tuz ve biraz soya sosu dökerek bir kenara koyun. Kekik, pul biber, tuz vs. eklemek istediğiniz baharatları ekleyebilirsiniz. Her şey bittiğinde tencereyi büyüüüüükçe bir kaseye dikkatlice dökün. Ardından yumurtaları üstüne koyun. Haa bide ramen aldığınız yerde çubuklar da var. Onlar bedava onlardan birkaç tane alın hepsi beleş. =D

Neyse, ben bu kadar anlatabildim artık gerisi sizin aşçılık yeteneğinize kalmış. Hadi afiyet olsun.
Bana da getirmeyi unutmayın O.O

Ekleme:
Darkcry ile birlikte yaptığımız ramenin hazırlanışı ile ilgili resimleri paylaşayım, resimler için Darkcry'a teşekkür ediyorum.

Darkcry yazdı:

Bu da daha önceden yaptığım bi ramen:

Onigiri de yapmıştım onu da koyiyim:

Onigiri Tarifim
Resim

Sousenshu_Shimmergloom
HanpaKureai
-
Favori Animeler: Bleach,
School Rumble,
Angel Beats,
K-On
Favori Mangalar: Beast Master,
Warcraft,
SF Legends

Mesajgönderen Justyce » 16 Eki 2011, 20:30

Mesaj Üst Ayraç
İyi güzelde çok zahmetli be :D
“Her bilge adamın korktuğu üç şey vardır: fırtınalı bir deniz, aysız bir gece ve yumuşak başlı birinin öfkesi.”

Üye lvl 13
Justyce
90%
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen AlkolikAngeL » 16 Eki 2011, 21:06

Mesaj Üst Ayraç
bunu spedy okumalı .D
Resim

Üye lvl 3
AlkolikAngeL
12%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Code geass, Death Note, History Stronge Disciple Kenichi,

Mesajgönderen SpEeDy! » 17 Eki 2011, 16:26

Mesaj Üst Ayraç
Tövbe Bismillah, okuldan geldim karnım zil çalıyor ve bu konuyu okumak sanjiiiii

Ç.kalede bir türlü bu denilen erişteden bulamadım.

İstanbula ailemin yanına döndüğümde (Avcılarda oturmaktayım) Beylikdüzü Migrosa gideceğim banzai:

Üye lvl 3
SpEeDy!
38%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece, Slam Dunk, Death Note

Mesajgönderen HanpaKureai » 17 Eki 2011, 18:11

Mesaj Üst Ayraç
SpEeDy! yazdı:Tövbe Bismillah, okuldan geldim karnım zil çalıyor ve bu konuyu okumak sanjiiiii

İstanbula ailemin yanına döndüğümde (Avcılarda oturmaktayım) Beylikdüzü Migrosa gideceğim banzai:

Ben de Avcılar'da oturuyorum wahahaha
Resim

Sousenshu_Shimmergloom
HanpaKureai
-
Favori Animeler: Bleach,
School Rumble,
Angel Beats,
K-On
Favori Mangalar: Beast Master,
Warcraft,
SF Legends

Mesajgönderen Ryuga » 17 Eki 2011, 18:36

Mesaj Üst Ayraç
HanpaKureai yazdı:
SpEeDy! yazdı:Tövbe Bismillah, okuldan geldim karnım zil çalıyor ve bu konuyu okumak sanjiiiii

Ben de orda okuyorum. lalalala

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen Playhunter_43 » 17 Eki 2011, 18:50

Mesaj Üst Ayraç
Yapmaya çalışsam elime yüzüme bulaştırrım ama denemeden de bişe anlıyamayız di mi :lol:
Bi ara Migros'un yolunu tutayım malzemeleri alayım. Umarım dediğin erişteden bulurum tabi çubuklarıda :mrgreen: Tarif için teşekkürler..
En son Playhunter_43 tarafından 19 Eki 2011, 07:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Kimi wa Dare Dai? Boku wa LAMBO ~ Boku wa Dare Dai? Kimi wa LAMBO

Üye lvl 14
Playhunter_43
78%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece, Naruto, Death Note, FMA, KHR
Favori Mangalar: One Piece, Naruto, Bleach, KHR, FT, Hellsing

Mesajgönderen SpEeDy! » 17 Eki 2011, 20:50

Mesaj Üst Ayraç
Byrm yazdı:
HanpaKureai yazdı:

Ben de orda okuyorum. lalalala

İstanbula geldiğimde bir buluşma yapalım o zaman :D One Piece t-shirtümü giyip gelerim banzai:

Üye lvl 3
SpEeDy!
38%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece, Slam Dunk, Death Note

Sonraki

Dön Japonya, Japonca, Japon Kültürü

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir
  • anime mangatr
  • Splitter
  • animewebtr