Moribito II: Yami no Moribito

Mesajgönderen Ryuga » 12 Ara 2013, 03:37

Mesaj Üst Ayraç
Moribito II: Yami no Moribito
(Moribito II: Karanlığın Koruyucusu)
(Moribito II: Guardian of the Darkness)


Light Novel bölümümüz olmadığı için, konuyu buraya açmayı uygun gördüm.

Konu:
Moribito serisinin bu 2. kitabında Balsa, prens Chagum ile olan macerasından sonra artık acı geçmişi ile yüzleşmek için Kanbal'a döner. Jiguro'nun ve kendisinin ailesi ile buluşmayı düşünürken, kral Rogsam'ın Jiguro'yu öldürtmek için 8 arkadaşını arkasından göndermesinin arkasındaki gerçekleri öğrenir. Balsa'nın bu seferki kaderi, Kanbal'ı çevreleyen mağaraların karanlığında, ülkeyi yok etmeye götürecek bir olayı engellemek ve Jiguro ve 8 arkadaşının ruhunu huzura erdirmektir.
Daha fazla yazarsam hikayeyi anlatmış olurum, o yüzden yüzeysel yazdım.

Görüşlerim:
Nereden başlasam bilmiyorum. Anime serisini izlediğimden beridir kitaplarını okumayı istiyordum. Ama 10 kitaplık serinin sadece ilk 2 kitabı İngilizce'ye çevrilmişti. (İlk kitap da anime yapıldı). Kitabı sonunda geçenlerde aldım ve az önce bitirdim, hala o buruk ve mutlu sonun verdiği his üzerimde. Ah Moribito ah, ilk seride de aynıydı bu, sonunda olayların mutlu sonla bitmesine seviniyorsunuz ama; mutlu son olmasına rağmen ayrılıklarla bitmesi tatlı bir hüzün bırakıyor üstünüzde.

Bu hikaye ilk hikayenin devamı ama, ilk hikayedeki karakterlerden sadece Balsa var bu sefer. Ve tabii ki Balsa'nın hayallerindeki Jiguro da onunla birlikte. Bu Moribito dünyası, gördüğüm en fantastik ve saygı duyulacak; bozulmamış dünyalardan biri. Bozulmamışlığı beni en çok etkileyen yönüdür diyebilirim. İnsanların hala o "medeniyetin" getirdiği "maskeleri" takmadığı; içten, dürüst, birbirine saygılı, geleneklerini ve efsanelerini halen yaşatan bir dünya burası. Fakat bu kitapta, ilk kitaptan (ve animeden) farklı olarak bir adet kötü karakterimiz mevcut. Ama yine de düşüncelerimi değiştirmiyor bu.

Kitabın sizi sıktığı, aklınızı karıştırdığı, sinir ettiği, bu ne yav olur mu böyle şey dedirttiği hiç bir noktası yok. Kitaba bir başlıyorsunuz, kendinizi hikayenin akışına bırakıyorsunuz. Bir bakmışsınız sonuna gelmişsiniz. Yine ilk seride olduğu gibi konuşmalar ve hikayeler ön planda; ama Moribito'yu Moribito yapan da bu hikayeler zaten.

Şu anlattıklarım tanıdık geliyor değil mi? Evet, Seirei no Moribito animesinde hissettiklerinizin aynısını 2. kitap Yami no Moribito'da da hissedeceğinize emin olabilirsiniz.

Kitabın ayrıntılı incelemesine girmedim. Sırf şu yazdıklarım baz alınarak daha fazla şey yazılabilir yine ama, benim elimden bu kadar geliyor maalesef. -_- Okuma imkanı olanların okumasını öneririm.
Ryuga a.k.a Byrm
myanimelist »»
| Twitter »»
Resim

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Mesajlar: 2353
Kayıt: 01 Eki 2011, 13:40
Konum: İstanbul
Favori Animeler: One Piece, Berserk, Steins;Gate, FMA 2
Favori Mangalar: One Piece, Claymore, Berserk
Cinsiyet: Bay
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Dön Manga Tanıtım & İncelemeleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 0 misafir
  • anime mangatr
  • Splitter
  • animewebtr
  • Splitter
  • Peace Fansub