Hangi Kitabı Okuyorsunuz/Bitirdiniz?

Mesajgönderen Tenjin » 26 Eki 2011, 18:54

Mesaj Üst Ayraç
Byrm yazdı:Saydıklarından sadece Leyleklerin Uçuşu'nu okumadım, gerisini okudum. Grange'in diğer kitaplarını okumak istiyordum aslında, sıraya onları da alayım.

Son 2 kitabında ben beklediğimi bulamadım açıkçası (Koloni ve Ölü Ruhlar Ormanı). Maxime Chattam'ın kitaplarındaki kurgu da iyidir Grange tarzı kitaplar seviyorsan. Bunun dışında bulabilirsen Michael Connelly'nin Şair ve Kanbağı diye iki kitabı var eskiden okumuştum ama hoşuma gitmişti. Yine bu alanda Tess Gerritsen'in kitapları var onlarda baş karakterler aynı kurgu fena değildir (bayağı kitap yazmış yalnız kadın).
Resim
İmza için Zaknaffein a sonsuz teşekkürler!

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Gintama, Fma, Berserk, Darker than Black, xxxholic
SouSenshu (1)

Mesajgönderen KidnigmeN » 26 Eki 2011, 19:34

Mesaj Üst Ayraç
En son bitirdiğim kitap;

Kral Katili Güncesi : Rüzgârın Adı – Patrick Rothfuss

Resim

Kitabın resmi tanıtımı...

BENİM ADIM KVOTHE

Uyuyan höyük krallarından prensesler kaçırdım. Trebon kasabasını yakıp kül ettim. Felurian’la bir gece geçirdim ve hem canıma hem de aklıma mukayyet olabildim. Çoğu insanın kabul edildiğinden daha küçük bir yaşta Üniversite’den atıldım. Başkalarının gündüz gözüyle ağızlarına almaktan bile korktukları yollardan ay ışığı altında geçtim.

Tanrılarla konuştum, kadınlar sevdim ve ozanları ağlatan şarkılar yazdım.

Belki beni duymuşsunuzdur.

Fantastik kurgu edebiyatının eşsiz bir masalı, bir kahramanın kendi ağzıyla anlattığı öyküsü işte böyle başlıyor. Bir keder öyküsü bu… bir kurtuluş öyküsü… bir adamın evrenin anlamını arayışının ve gerek o arayışın gerekse de onu sürdürmesini sağlayan gem vurulamaz iradenin bir efsaneye dönüşmesinin öyküsü…

Benim goruslerime gelirsek...

Kitap, yazılırken bir simdiki zamandaki olayları bir de gecmis zamandaki olayları birbirine baglayarak yazılmıs. Bu yuzden biraz aklınız karısıyor ilk basta fakat kitabı okumaya devam ettiginizde olaylar ve yapılan seyler o kadar ilginizi cekiyorki yeni bir basyapıt ortaya cıkmıs diyorsunuz. Yazarın, kurgusu zaten muthis ayrıca olaylar her zaman ilginizi cekiyor ve okumaya devam etmek istiyorsunuz. Bunun yanında olayları hem detaylı hem de okuyucu yormayacak sekilde akıcı bir dille yazmıs. Kitabı okurken ben bu cocugun yerinde olsam ne yapabilirdim diye bile dusunebiliyorsunuz. Yani kitap sizi o kadar cok kendine baglıyor...

İste karsınızda hem dâhi olan hem de aptallık derecesinde inatcı bir cocuk olan Kvothe var. Lutfen okuyun... ;)
ResimResimResim

Sousenshu_Shimmergloom
KidnigmeN
-
Çevirmen (1) Arch (1) Encoder (1) Co-Admin (1)

Mesajgönderen Ryuga » 26 Eki 2011, 21:33

Mesaj Üst Ayraç
Tenjin yazdı:
Byrm yazdı:Saydıklarından sadece Leyleklerin Uçuşu'nu okumadım, gerisini okudum. Grange'in diğer kitaplarını okumak istiyordum aslında, sıraya onları da alayım.

Son 2 kitabında ben beklediğimi bulamadım açıkçası (Koloni ve Ölü Ruhlar Ormanı). Maxime Chattam'ın kitaplarındaki kurgu da iyidir Grange tarzı kitaplar seviyorsan. Bunun dışında bulabilirsen Michael Connelly'nin Şair ve Kanbağı diye iki kitabı var eskiden okumuştum ama hoşuma gitmişti. Yine bu alanda Tess Gerritsen'in kitapları var onlarda baş karakterler aynı kurgu fena değildir (bayağı kitap yazmış yalnız kadın).

Abi okumam gereken bir sürü kitap var da hepsini nasıl okuyacağımı bilmiyorum. Özellikle dünya klasiklerini en kısa zamanda okusam çok iyi olacak. Açıkçası şimdiye kadar okuduğum romanlar ya polisiyeydi, ya fantastik. (En çok sevdiğim türlerdir zaten) Ama bunlara bağlı kalmak istemiyorum da, açılmak lazım değil mi. :)

Byrm_Shimmergloom
Ryuga
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Seirei no Moribito, GiTS, FMA: B
Favori Mangalar: Claymore, Kingdom, One Piece
Çevirmen (1) Arch (1) Admin (1) Webmaster (1)

Mesajgönderen Tenjin » 26 Eki 2011, 21:45

Mesaj Üst Ayraç
Byrm yazdı:Abi okumam gereken bir sürü kitap var da hepsini nasıl okuyacağımı bilmiyorum. Özellikle dünya klasiklerini en kısa zamanda okusam çok iyi olacak. Açıkçası şimdiye kadar okuduğum romanlar ya polisiyeydi, ya fantastik. (En çok sevdiğim türlerdir zaten) Ama bunlara bağlı kalmak istemiyorum da, açılmak lazım değil mi. :)

Kesinlikle haklısın. Sürekli tek tarz okumamak lazım. Klasiklerden çoğunu okudum. Özellikle Dostoyevski'nin kitapları bana göre müthiştir ama çoğu kişiye göre sıkıcı gelebilir. Hepsinden okumak lazım. Farklı yazarlar, farklı konular, farklı bakış açıları goodjob
Resim

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
SouSenshu (1)

Mesajgönderen LaZuRi » 26 Eki 2011, 22:07

Mesaj Üst Ayraç
Semerkant - Amin Maalouf
Spoiler: Göster/Gizle

'Titanic'te Rubaiyat! Doğu'nun çiçeği Batı'nın Çiçekliğinde! Ey Hayyam! Yaşadığımız şu güzel anı görebilseydin!' Amin Maalouf, 'Afrikalı Leo'dan (YKY, 1993) sonra bu kez Doğu'ya, İran'a bakıyor. Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının çevresinde dönen içiçe iki öykü... 1072 yılında, Hayyam'ın Semerkant'ında başlayan ve 1912'de Atlantik'te bit(mey)en bir serüven... Bir elyazmasının yazılışının ve yüzlerce yıl sonra okunurken onun ve İran'ın tarihinin de okunuşunun öyküsü/tarihi...

Amin Maalouf, Doğu'ya, İran'a bakıyor. Ömer Hayyam'ın Rubaiyat'ının çevresinde dönen içiçe iki öykü...

Kişisel yorumum:
Spoiler: Göster/Gizle

Bir de Jean-Christophe Grange'ın Şeytan Yemini'ni önerir misiniz? Yazarın Koloni adlı kitabını okudum ama beklentilerimin altında kaldı. Şeytan Yemini Koloni'den iyi mi? Kitaba başlamayı düşünüyordum ama size de sorayım dedim.

Üye lvl 1
LaZuRi
44%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Hagane no Renkinjutsushi: Brotherhood, Gintama, Code Geass, Durarara!!, Death Note
Favori Mangalar: Hagane no Renkinjutsushi, One Piece, Rurouni Kenshin, Slam Dunk, Beelzebub

Mesajgönderen Tenjin » 26 Eki 2011, 22:18

Mesaj Üst Ayraç
LaZuRi yazdı:Bir de Jean-Christophe Grange'ın Şeytan Yemini'ni önerir misiniz? Yazarın Koloni adlı kitabını okudum ama beklentilerimin altında kaldı. Şeytan Yemini Koloni'den iyi mi? Kitaba başlamayı düşünüyordum ama size de sorayım dedim.

Amin Maaloufun kitapları iyidir ama dediğin konuda haklısın Arap, Müslüman ve Türklere farklı birazda yanlı bir bakış açısı var. Yukarda da söylemiştim Grangen son iki kitabı beklentilerin oldukça altında (Koloni ve Ölü Ruhlar Ormanı). Ancak önceki kitapları oldukça iyidir. Şeytan yemini, siyah kan, leyleklerin uçuşu üçünü de okuyabilirsin.
Resim

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
SouSenshu (1)

Mesajgönderen LaZuRi » 26 Eki 2011, 22:26

Mesaj Üst Ayraç
Grange'ın çoğu kitabı tavsiye ediliyor. Ben de bu yüzden Koloni'yle başlayıp diğer kitaplarını da okumayı düşünüyordum ama kitabı pek beğenmedim. Çok mu yüksek beklenti içerisine girdim de beğenmedim diye düşünüyordum. Yazarın diğer kitapları iyiyse başlayım ben Şeytan Yemini'ne. Beğenirsem diğer kitapları da edinip okumayı düşünüyorum. Bu arada tavsiyeniz için teşekkür ederim. :)

Üye lvl 1
LaZuRi
44%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: Hagane no Renkinjutsushi: Brotherhood, Gintama, Code Geass, Durarara!!, Death Note
Favori Mangalar: Hagane no Renkinjutsushi, One Piece, Rurouni Kenshin, Slam Dunk, Beelzebub

Mesajgönderen Tenjin » 26 Eki 2011, 22:31

Mesaj Üst Ayraç
LaZuRi yazdı:Grange'ın çoğu kitabı tavsiye ediliyor. Ben de bu yüzden Koloni'yle başlayıp diğer kitaplarını da okumayı düşünüyordum ama kitabı pek beğenmedim. Çok mu yüksek beklenti içerisine girdim de beğenmedim diye düşünüyordum. Yazarın diğer kitapları iyiyse başlayım ben Şeytan Yemini'ne. Beğenirsem diğer kitapları da edinip okumayı düşünüyorum. Bu arada tavsiyeniz için teşekkür ederim. :)

Çoğu kitabı iyidir. Yanlış kitaptan başlamışsın sadece. Şeytan yeminin kurgusu da iyidir. Ama ben Leyleklerin uçuşu ve siyah kanı daha çok beğenmiştim. Bu kitaplara da göz at. Sonra burada yorumlarını yazarsın konuşuruz kitap hakkında goodjob
Resim

My Anime List

Tenjin_Shimmergloom
Tenjin
-
Kullanıcı avatarı
SouSenshu (1)

ÖncekiSonraki

Dön Kitap, Müzik, Sinema, Tv

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 9 misafir
  • anime mangatr