Adobe Photoshop cs5.1 yardım

Mesajgönderen ShiniGami54 » 05 Tem 2012, 16:27

Mesaj Üst Ayraç
sa arkadaşlar ben bu aralar manga çevirilerine merak saldım bi manga çevirmeye başladım ancak photoshopu çok ii bilmiyorum bana resimli bi anlatım sunabilecek var mı özellikle scan temizlemesi hakkında şimdiden çook sağolun

Üye lvl 1
ShiniGami54
46%
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: one piece-code geass
Favori Mangalar: half prince-Noblesse

Mesajgönderen ShiniGami54 » 06 Tem 2012, 21:13

Mesaj Üst Ayraç
kımse yardım etmıcek mı yav?

Üye lvl 1
ShiniGami54
46%
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Zaknaffein » 06 Tem 2012, 22:02

Mesaj Üst Ayraç
Temel olarak aslında 2 tane var.

1.si eline brush alıp, balonların içini temizlemek, boyamak.
2.si ve benim kullandığım dost canlısı "rectangular marquee" toolumuz ile (Kısa yolu= M) alanı seçmek. Her balonu seçtikten sonra (Bir alanı seçtikten sonra Shitf'e basılı tutarsan 2. alanı seçebilirsin...) tüm baloncukları seçtikten sonra ctrl + Bakcspace'e basıp beyaza boyamak.

Bunların haricinde karakter üstü yazılar için Stamp Tool'u kullanmalısın. (Kısa Yolu= S) Alt tuşuna basılı tutarak tıkladığın yeri hafızasına alacak bu tool. Dolayısıyla stamp yaparak alttaki olan yeri üste düzgün bir şekilde kopyalamanı sağlayacak.

Tutorial hazırlıyorum aslında bir süredir kapsamlı. Hangi tool ne işe yarar, ne nedir. Nasıl edit yapılır, nasıl iyi stamp yapılır. Ama biraz beklemen gerekecek. Gelecek aya iyi ihtimalle. Şimdilik Teorik bilgilerle yapmaya çalışabilirsin. Zaten balonların içini silmek çocuk oyuncağı. İşin zor kısmı stamp...
Resim
七武海 - トラファルガー・ロー

Zaknaffein_Shimmergloom
Zaknaffein
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece
Arch (1) Admin (1) Editör (1) Tasarımcı (1)

Mesajgönderen ShiniGami54 » 07 Tem 2012, 12:37

Mesaj Üst Ayraç
aynen stamota zorlanıom çalışmanı da beklıyorum 4 gözle:D

Üye lvl 1
ShiniGami54
46%
Kullanıcı avatarı

Mesajgönderen Zaknaffein » 07 Tem 2012, 18:01

Mesaj Üst Ayraç
Tutorial'ın stamp ile ilgili bir sayfasını paylaşayım seninle. Şöyle ki stamp yapmak zor bir iş. Bunu kolaylaştırmak için benim kullandığım birşey var.

Aşağıdaki görselde de göreceğin gibi normalde stamp yazısının üstüne 3 px beyaz renk ile stroke verilir. Öncelikle görseli stamplamaya çalışıp, sonrasında yazıyı eklemek boş vakit kaybı. Bunun yerine önce çeviriyi uygun bir biçimde eklemelisin, eğer stamp yeri zorsa yazıyı kapatacak şekilde ayarlayabilirsin, kesme işaretiyle yaznın bir kısmını uygun bir biçimde aşağı alarak kapatabilirsin. Daha sonra stroke verip, aşağıdaki resimdeki gibi o çeviri textini kopyalamalı ve aşağıda kalan kopya layer'a 5px siyah stroke verebilirsin. Bu seni daha az stamp yapmaktan kurtarır. Stamp yapacağın, kapatman gereken yer minimuma iner. Üstüne birde, en azından bana göre resmin üstündeki yazı daha okunaklı oluyor. Karaterlerin üstünden yazıları seçmek okurken bence zor oluyor, böyle daha okunaklı. Aslında okunaklı yapmaya çalışırken bulduğum birşey, bence yer çekimini bulmak gibi bişey =D

Resim
七武海 - トラファルガー・ロー

Zaknaffein_Shimmergloom
Zaknaffein
-
Kullanıcı avatarı
Favori Animeler: One Piece
Arch (1) Admin (1) Editör (1) Tasarımcı (1)

Mesajgönderen ShiniGami54 » 08 Tem 2012, 10:03

Mesaj Üst Ayraç
bilgi için çok sağol eline sağlık

Üye lvl 1
ShiniGami54
46%
Kullanıcı avatarı

Dön Photoshop Dersleri

Kimler çevrimiçi

Bu forumu gezen kullanıcılar: Hiç bir kayıtlı kullanıcı yok ve 2 misafir